1- Sevgi Gönül Kültür Merkezi (SGKM) nedir ve neyi amaçlar?

Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü içinde konumlandırılan ve 2008 – 2009 akademik yılından günümüze aktif olarak hizmet veren Sevgi Gönül Kültür Merkezi (SGKM) kültür-sana hayatını hem kampüs içinden, hem de okul dışından katılımcılarla buluşturmakta, konserler, tiyatro oyunları, film gösterimleri, resitaller, sergiler, dans performansları ve benzeri birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

SGKM; Öğrenci Dekanlığı’na bağlı bir alt birim olan Kültür-Sanat Etkinlikleri Koordinatörlüğü tarafından yürütülmekte olup, Koç Üniversitesi’nin öğrenci odaklı, inovatif vizyonu doğrultusunda, herkesin katılımına açık, ilham verici güncel, yaratıcı prodüksiyonlar ve gösterimler gerçekleştiren canlı, dinamik bir kültür merkezi olara konumlandırılmaktadır.

SGKM, başta İstanbul olmak üzere birçok profesyonel sanat ve kültür organizasyonunun Koç Üniversitesi’nin farklı mekânlarında gerçekleşmesini sağlayarak üniversitenin sosyal hayatına katkıda bulunmaktır.

2- SGKM , okul ve öğrenciler ile nasıl bir ilişki içerisindedir?

SGKM, öğrenci kulüpleri ve idari & akademik birimlerin de sık kullandığı bir kültür merkezidir. Kültür-Sanat Etkinlikleri Koordinatörlüğü, üniversitenin SGKM’de gerçekleşen kültür-sanat organizasyonlarının takvimini düzenlemekle sorumludur. Böylece üniversitenin diğer birimleri ile planlı bir çalışma sürecinin oluşturulmasına katkıda bulunur.

Öğrenci Kulüpleri ile yakın ilişkiler ve ortak organizasyonlar düzenleyen Kültür-Sanat Etkinlikleri Koordinatörlüğü SGKM’de gerçekleşecek profesyonel etkinliklerin hem nitelik hem de nicelik açısından gelişmesini sağlamaktadır. Örnek olarak Sosyal Aktiviteler Kulübü ile Katılsak-Konuşsak Günleri, Tiyatro Kulübü ile Sevgi Gönül Tiyatro Günleri bu ortak çalışmalardan birkaçıdır. Bununla birlikte Kültür-Sanat Etkinlikleri Koordinatörü bu tip organizasyonları gerçekleştiren kulüpler için bir danışman görevi de görmektedir.

Öğrencilerle kurulan bu yakın iletişim profesyonel sanatçılara ve gruplara kulüplerin kolaylıkla ulaşabilmelerine de yardımcı olmaktadır.

3- SGKM’de ne tür etkinlikler gerçekleşir? / gerçekleşen etkinlik türleri nelerdir?

SGKM Türkiye’de gençlerin zevkine uygun, popüler ve alternatif / güncel sanat odaklı prodüksiyonlara, konserlere, tiyatrolara, artistik şovlara, film gösterimlerine, resitallere, tek kişilik gösterilere, dans performanslarına, kokteyllere ve çevrimiçi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. SalıCaz! konserleri, Perşembe Klasiği Serisi, Koç’ta Başka Sinema SGKM tarafından organize edilen etkinlik serilerinden bir kaçıdır. Bunun yanı sıra Kültür-Sanat Etkinlikleri Koordinatörlüğü sahne ve gösteri sanatları üzerine çalışan kulüplerin festivallerine katkıda bulunarak bu şenliklerin SGKM programı kapsamında disiplin içinde profesyonelce yapılması için çaba sarf etmektedir.

4- SGKM etkinlikleri ne sıklıkta gerçekleşir?

Kültür-Sanat Etkinlikleri Koordinatörlüğü vize ve final haftaları haricinde akademik yıl boyunca haftada en az bir profesyonel kültür-sanat etkinliğini SGKM’de organize etmektedir. Bunun yanı sıra haftanın diğer günlerinde, öğrenci kulüpleri işbirliğiyle de etkinlikler düzenlemektedir.

5- SGKM etkinlikleri kimlere açıktır?

SGKM etkinlikleri, öncelikle Koç Üniversitesi öğrencileri, akademik ve idari personel olmak üzere üniversite mensuplarına ve misafirlerine açıktır. Belirli etkinliklerde ise dışarıdan katılımcılar online bilet/davetiye sistemini kullanarak etkinliklere katılabilirler.

6- SGKM etkinliklerinin ücretlendirmesi nasıldır? Etkinlikler için bilet temini nasıl sağlanır?

SGKM programı kapsamında gerçekleştirilen tiyatro oyunları haricindeki etkinlik organizasyonlarının (müzik, dans, seminer, film gösterimi,vs.) çoğunluğu ücretsiz olup herkesin katılımına açıktır. Tiyatro oyunları ise çoğunlukla biletli olup, satışlar online bilet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Tiyatro oyunlarının bilet fiyatı 16 TL ile 28,5 TL arasında değişmektedir. Bahsi geçen etkinliklerin içerik ve bilet fiyatlarıyla ilgili duyurular, etkinlik gününden en az dört gün öncesinde SGKM web sitesi, afiş, mailing, sosyal medya ve diğer okul içi/dışı iletişim kanallarıyla yapılmaktadır.

7- SGKM etkinlik programlarını nereden takip edebilirim? İletişim adresiniz nedir?

SGKM web sitesini http://sgkm.ku.edu.tr/ adresinden ziyaret edebilir, yukarıda bahsi geçen diğer iletişim kanallarından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca her türlü soru/bilgi için sgkm@ku.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

Sosyal Medya’da SGKM’yi takip etmek için:

Facebook: sevgigonulkulturmerkezi
Instagram: sevgigonulkulturmerkezi